Program

Divadlo FESTE

Místo: ul. Bratislavská
divadlo feste uvádí… více »

zpět

Divadlo FESTE, 2. 6. 2012 v 15.00

Místo: ul. Bratislavská

Typ: Dramatická

divadlo feste uvádí představení Pásla koně na balkóně

v Muzeu romské kultury

„Z příběhu se nakonec dozvíme dvě věci: jak hloupé jsou naše předsudky a jak věčně nepoučitelní jsme i budeme. Představení je dokonalé. Nepřebývá jediná věta, jediné gesto. Herci jsou soustředění a oddaní tomu, co hrají. Hudba Jiřího Starého není prvoplánová. Všechny složky včetně scény, kostýmů a různých sci-fi vychytávek slouží přesně své věci. Přitom podle režiséra Jiřího Honzírka celé představení vyšlo na šest tisíc korun. Za tuto neskutečnou sumu se podařilo udělat inscenaci, která je potřebná, krásná a hluboká.“ (Jana Soukupová, MF Dnes)

Inscenace Pásla koně na balkóně se obrací k problematice romské menšiny. Autoři se rozhodli pro zcela ojedinělý přístup – žánr sci-fi. Ten jim v tomto případě poskytl potřebnou svobodu a dostatečný manévrovací prostor pro uchopení tak složité látky jakou romská otázka bezpochyby je.

Příběh. Tři vědci z roku 2238 zkoumají nalezenou kostru ženy s koněm. Svoje pátrání by měli ukončit v okamžiku, kdy zjistí, že se jedná o vyhynulé romské etnikum. Oni ale pokračují, navzdory všem zákazům a možným hrozbám. Analyzují kostru a studují romskou historii. Výsledky jejich zjištění a bádání jsou ale děsivé. Co když Romové nevymřeli přirozeně? Co když byli vyvražděni? A proč?!

Realizační tým:
Hrají: Jan Grundman, Barbora Milotová, Luboš Stárek
Scénář: Jiří Honzírek, Katarína Koišová, Sabina Machačová
Režie: Jiří Honzírek
Hudba: Jiří Starý
Výprava: Radek Otýpka
Kostýmy: Žiži
Technika: Václav Kuropata
Produkce: Barbora Doležalová
PR: Šárka Syslová