Program

Divadlo forum

Místo: ul. Bratislavská
KDiVU Uvádí divadelní… více »

zpět

Divadlo forum, 2. 6. 2012 v 14.30

Místo: ul. Bratislavská

Typ: Dramatická

KDiVU

Uvádí divadelní představení: patová šachie

Jsme pouhé figurky rozehrané šachové partie a nebo máme možnost ovlivnit průběh hry?
„Patová šachie“ si klade otázky vzájemného soužití figurek na šachovnici, která je jejich společným místem pro život. Jakto že máme na šachovnici vymezená pole „Sociálně vyloučených lokalit“? Jaký je život figurek na těchto polích?
Jak nepodléhat manipulaci? Na základě čeho si utváříme vlastní názory?

„Hra je podobná životu ve společnosti. Stejně tak jako život ve společnosti, i hry mají svá pravidla. Hry kromě pravidel vyžadují od hráčů také tvůrčí svobodu. Hra se neobejde bez pravidel a život bez svobody.“ /A. Boal/

/KDIVU/ Kabinet divadla utlačovaných

„Posláním KDivU je podpořit jednotlivce a skupiny čelící různým formám útlaku ve společnosti. Prostřednictvím divadla otevírat dialog vedoucí k uvědomění si vlastní životní situace, práv a síly ke změně.“

Prostředkem který používáme při práci, jsou metody a techniky divadla utlačovaných.


Divadlo utlačovaných

Divadlo utlačovaných bylo vytvořeno v 70. letech brazilským divadelníkem a politikem Augustem Boalem jako forma společného učení, využívajícího divadla jako nástroje pro změnu. Původně byl tento nástroj vyvinut při Boalově práci s rolníky a dělnickou nejchudší společenskou vrstvou, ale nyní je používán po celém světě pro politický a sociální aktivismus, řešení konfliktních situací, komunitní práci, terapii, a legislativní otázky.  Inspirováno Freirovou pedagogikou utlačovaných i divadlo utlačovaných podporuje kritické myšlení a dialog.
Hlavní techniky divadla utlačovaných:

Divadlo fórum

Technika, řešící problém o útlaku, který jev představení nevyřešen.  Představení se přehrává znovu, ale diváci mají možnost jej kdykoliv zastavit a vstoupit do něj, a zimprovizovat vlastní návrh řešení problému. Této struktury lze využít ke zkoumání minulosti, současných situací i jako zkoušku pro akce budoucí.